A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete 1992-ben jött létre, de története jóval korábban kezdődött. 1950-53 között három különálló Alap jött létre, az Irodalmi, a Zenei és Képzőművészeti. Ezek az alapok 1968-ban egyesültek a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja néven, társadalmi szervezeti formában. A Művészeti Alapot 1984-ben államosították, s állami költségvetési szervként működött tovább.
A rendszerváltást követően az átalakulás igénye megerősödött a művésztársadalomban is, de végül ez úgy valósult meg, hogy a művészek 1992-ben megalakították a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületét (MAOE), a kormány pedig az Alap vagyonából létrehozta a Magyar Alkotóművészeti Alapítványt (94-től Közalapítvány - MAK). 2012-ig a MAK feladata a MAOE támogatása és az alkotóművészek szociális ellátása, az alkotóházak üzemeltetése volt. 2012-ben a MAK jogutód nélkül megszűnt, s a MAOE azóta saját erejéből (tagdíjakból, minisztériumi, akadémiai támogatásokból, pályázatokból) látja el az alapszabályában felsorolt feladatait.
A MAOE-ba a volt Alap-tagokat minden további feltétel nélkül felvették, az újonnan jelentkezők a tagfelvételi szabályzatban előírtak szerint válhatnak taggá.
A MAOE-nak öt tagozata van, képzőművészeti, iparművészeti, fotó, irodalmi és zenei. A képviselt alkotóművészeti területeket és a taglétszámot tekintve (jelenleg 6344 fő) a legnagyobb magyar alkotóművészeti egyesület.
A MAOE feladatai, melyeket lehetőségei szerint lát el:
- A tagok érdekvédelmének képviselete.
- A tagok művészi alkotó munkájának támogatása.
- A tagok alkotói érdekét szolgáló művészeti kezdeményezések, rendezvények támogatása, műalkotások megismertetése érdekében kiállítási lehetőségek megteremtése.
- A tagok alkotó tevékenységével kapcsolatos jogvédelem segítése.
A MAOE legfőbb döntéshozó szerve a Választmány, melybe az Egyesület tagjai minden száz fő után egy választmányi tagot választanak. A Választmány két ülése között az Egyesület legfőbb szerve a 10 tagú Elnökség.
A megválasztott Elnökség saját tagjai közül választ elnököt és két alelnököt. Jelenleg Aknay János festőművész az elnök, Sárkány Győző grafikusművész és Pannonhalmi Zsuzsa iparművész a két alelnök.
Az Egyesület alapszabálynak megfelelő működését az öttagú Felügyelő Bizottság ellenőrzi. Az Egyesület ügyviteli teendőit a munkaszervezet látja el, munkájukat külső megbízottak segítik.
2024. október